Пропускане към основното съдържание

Посланикът на Русия: И военни, и доброволци последваха сърцето си за братята - българи

Освободителната война имаше характер на братска помощ на българския народ, за да го спасим от бедата, от петвековното турско робство.
Понякога сега се спекулира с това, недобросъвестно, а понякога просто неквалифицирани хора казват, че Русия е преследвала някакви свои геополитически интереси. Това абсолютно не е така, каза в интервю за Фокус Н. Пр. Юрий Исаков, посланик на Руската федерация, по повод днешния Национален празник на България 3 март.
„Аз си спомням следния епизод, когато през април 1887 година седават напътствия на руския комисар в София се подчертава, че главната задача не е укрепване на руските позиции в тази страна, а постигането на такава цел – България да стане достатъчно могъща и способна да отразява атаките на всички неприятели. Именно това е била целта на руската външна политика и дипломация през тези години”, каза посланик Юрий Исаков.
„Още един момент, който според мен е много важен, в руската армия през тези години са воювали не само военни кадри – войници и офицери, но и голям брой доброволци, които никой не ги е принуждавал да ходят в България. Те последваха сърцето си именно, за да спасят своите братя българи. Те идваха тук, много от тях загиваха, замръзваха – става дума за десетки хиляди души. Смятам, че подобен порив на душата с никакви басни за геополитически интереси на руската империя не може да бъде затъмнен и опетнен”, каза посланик Юрий Исаков.

Източник actualno.com

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.