Пропускане към основното съдържание

Семействата цепят стотинката

Домакинствата продължават да свиват разходите и да влошават качеството на живота си, за да компенсират намаляващите доходи. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за семейните бюджети през четвъртото тримесечие на 2010 г.

Сравнението със същия период на 2009 г. сочи, че доходите от заплата, извънреден труд, допълнителни проекти, самостоятелна заетост, продажба или даване под наем на имоти са по-ниски. През октомври-декември миналата година всеки е разполагал средно с 924 лв., или с 36 лв. по-малко спрямо година по-рано.

За да компенсират изтъняването на бюджета си, домакинствата са теглили повече от спестяванията си, увеличават се сумите, получавани от роднини у нас или в чужбина. Интересен факт е, че през декември, когато се раздават бонуси и 13-а заплата, доходите са били по-ниски спрямо три месеца по-рано.

Въпреки намаляващите приходи през четвъртото тримесечие на 2010 г. домакинствата са успели да икономисат средно по 144 лв., като са свили разходите. Зад числата прозират следните факти - българите ходят по-рядко на лекар и зъболекар и купуват по-малко лекарства; пестят повече ток, парно и вода заради поскъпването им и за сметка на комфорта си; почти не купуват нови дрехи и обувки и не сменят обзавеждането.

"Основният фактор за по-ниските доходи е намаляването на работещите. Ако преди в едно семейство е имало трима заети, сега те може да са двама. Така дори и при увеличаване на заплатите и получаване на бонуси за Коледа статистиката отчита, че общият доход е намалял", обясни Георги Ангелов, икономист от институт "Отворено общество". Според него основният извод от данните на НСИ е, че домакинствата отлагат разходите и ограничават потреблението до най-необходимото.

"Хората ограничават потреблението, чакайки по-тежки дни", обобщи картината бившият социален министър Иван Нейков. "Спадът в доходите е не само заради ръста на безработицата, но и заради намаляването на заплатите в много частни предприятия или тези, които преминаха на половин работен ден", добави той.

Георги Ангелов отбеляза, че въпреки нарастването на акциза за цигарите домакинствата са харчили по-малко за тях. "Това означава, че или са намалили драстично пушенето, или купуват цигари без бандерол", смята икономистът. Според него през тази година ръстът на безработицата ще спре.
Според Нейков тази година няма да има положителна промяна в доходите и потреблението, защото правителството категорично отхвърли възможността да увеличи пенсиите и заплатите в бюджетния сектор.

"Увеличение на заплатите може да има само при нарастване на производителността на труда", каза той. "Интересно е, че при толкова милиони левове, хвърлени за квалификация на работещи и безработни, статистиката не отчита увеличение на заплатите. Това означава, че или обучението е било некачествено, или работниците са придобили умения, които не са нужни на работодателите", обясни Нейков.

Източник dnevnik.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.