Пропускане към основното съдържание

Бактерията убиец в Хамбург бавно отстъпва

Разпространението на опасната инфекция, свързвана с нов щам на бактерията ешерихия коли, очевидно се забавя в германския град Хамбург.

Това съобщи пред местно радио министърът на здравеопазването на едноименната провинция Корнелия Прюфер-Щоркс, предаде ДПА.

Има подозрения, че първоначално заразата е тръгнала тъкмо от Хамбург, напомня ИТАР-ТАСС.

В момента пострадалите от острата чревна инфекция в Германия са 2366. 520 от тях са развили усложнението, известно като хемолитично-уремичен синдром. 18 са починали.

От петък до събота в Хамбург са регистрирани едва 19 нови случая и само един с усложнение. Германските здравни власти обаче препоръчват все още да не се ядат сурови краставици, домати, салата и марули, отбеляза Корнелия Прюфер-Щоркс.

По последни данни агресивният бактериален щам е отнел живота на 19 души и се е разпространил в 12 държави, посочва ДПА.

Компетентните органи в Германия срещат трудности при осигуряването на лечение за болните, призна федералният здравен министър Даниел Бар, цитиран от ИТАР-ТАСС. Той не изключва източникът на инфекцията все още да е активен.

По данни на седмичника "Фокус" събитията в Северна Германия не са нещо ново. През 1892 г. Хамбург вече бил атакуван от агресивен микроб, предизвиквал обезводняване на организма и симптоми, наподобяващи като цяло сегашното заболяване. Тогава се заразили 17 хиляди души и 8605 починали.

Новият щам е резистентен към антибиотици, потвърдил предишни съобщения професор Хелге Карх, шеф на Института по хигиена към университетската клиника в Мюнстер.

Твърде малка е вероятността за терористичен акт, тъй като причинителят е съвсем неизвестен и абсолютно нов, заяви по-рано друг германски експерт, Александър Кекуле.

"Следователно би трябвало евентуалните агресори да го произведат по изкуствен път, а според мен те още не са стигнали толкова далеч", обясни медикът в публикувано вчера интервю за в. "Велт".
Последни изследвания сочат, че бобени кълнове, отгледани в Германия, вероятно са източникът на смъртоносната бактерия ешерихия коли, съобщиха германските здравни власти, цитирани от Асошиейтед
прес.
Говорител на министерството на земеделието на провинция Долна Саксония съобщи на Асошиейтед прес, че по-късно днес ще бъде издадено предупреждение към хората да не ядат кълновете, които често се употребяват като съставка на салати. 

Източник dnes.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.