Пропускане към основното съдържание

"Бългериън пропъртис": Средно с 200% са поскъпнали жилищата за 10 години

Средно с над 200% са се повишили цените на жилищата в България през последното десетилетие. Това показва анализ на пазара, направен от агенцията за имоти "Бългериън пропъртис" (Bulgarian Properties) на базата на данни от Националния статистически институт и Агенцията по вписванията.

"Бяхме свидетели на едно много динамично за имотния сектор в България десетилетие, което донесе драстично нарастване на цените и обемите от сделки, както и активността в строителството, последвано от рязък спад през последните две години", коментира Полина Стойкова, оперативен директор на компанията. Анализът обхваща последните десет години, защото по думите на Стойкова "новият век постави началото на съвременния имотен пазар в България".

Първите две години на десетилетието започват с нулев ръст на цените на жилищата, показват данните. През 2003 г. за първи път се отчита двуцифрено покачване на годишна база, което достига най-висока стойност през 2004 г. – над 47%. През 2005 г. ръстът продължава да бъде значителен, а през 2006 г. се забавя до 14.7%. Следват 2007 и 2008 г., в които номиналният ръст на цените се връща до нива от над 20% - съответно 28% и 24%. Следват 2 години на спад – съответно  с 22% през 2009 г. и 10% през 2010 г.

Ако се отчете инфлацията, натрупаният реален ръст на цените на апартаментите в областните градове за последните 10 години е средно 68% за страната. За София е 51%, а за Варна - 88%. От пика на цените на жилищата през третото тримесечие на 2008 г. до последното тримесечие на 2010 г. спадът за страната е средно 33%. За София той е 36.6%, или цените на апартаментите в София са се върнали на нива малко под тези от 2005 г., е посочено в анализа.

Натрупаният реален спад (след отчитане на инфлация) от пиковите стойности средно за страната е 36.6%, а за София е 39.7%. Продажбите на жилища намаляват с 45% през 2010 г. спрямо пика им през 2007 г., сочат пък данните на Агенцията по вписванията. Спадът на издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради е 56% през 2010 г. спрямо пика им през 2007 г., показват данните на НСИ.

Спадът на разрешителните за строеж и на обемите продажба година преди настъпването на кризата са индикатори, които показват, че първо обемите, а чак след това цените реагират на промяната в пазарните тенденции, коментира Полина Стойкова. Тя очаква през 2011 г. обемите да започнат да нарастват, което ще бъде един от първите сигнали за излизане на пазара от кризата.

Източник dnevnik.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.