Пропускане към основното съдържание

Защо Царя и НДСВ реабилитирали "Белене"

"За 20 години едно дете израства и става самостоятелен човек. 20 години страната ни не успява да реши какво да прави с АЕЦ "Белене", започва публикацията на Симеон Сакскобургготски на личния му сайт.
Според Царя дебатът по проекта е по-скоро емоционален и политически оцветен, отколкото прагматичен и икономически аргументиран с експертни анализи.
Бившият премиер обяснява, че през 2002 г. правителството на НДСВ е реабилитирало проекта по няколко причини: заради вече вложените инвестиции от над 1 млрд. долара още при замразяването на Белене през 2001 г., изплащаните всяка година суми от държавния бюджет за поддръжката на площадката, ръста на икономиката тогава и възможността за износ на електроенергия онзи момент.
Сред аргументите на Сакскобургготски е и осъзнатата нужда от енергийна независимост на Балканите: Румъния строи ядрени реактори – АЕЦ „Черна вода”, Турция – също, Албания и Хърватия пък подготвят подобни проекти.
„Когато бе взето решението за размразяването на строежа, ръстът на икономиката в България бе 5-6% годишно. Ако тенденцията се беше запазила в региона, със сигурност можеше да се очаква дефицит на електроенергия. Единственото, което днес никой не може със сигурност да знае е дали докато се построи АЕЦ „Белене” няма да има нужда дори от повече електроенергия“, обяснява той.
Сред него една от възможностите за износ на електроенергия е била Южна Италия.
„Твърденията, че няма нужда от „Белене”, защото няма кой да консумира енергията от централата, са несъстоятелни и, ако не злонамерени към страната ни, то най-малкото глупави“, пише Сакскобургготски.
Царя подкрепя тезата, че е атомната енергия е „сред най-щадящите природа – не замърсява и не унищожава безвъзвратно изчерпаемите енергийни източници, не зависи от климатичните капризи, стойността на тази енергия е по-ниска, бързо възвръща инвестираното“.
„Затова нека говорим сериозно за АЕЦ „Белене”. Без спекулации, с повече далновидност и ясни икономически цели и параметри“, зове той.  

Източник dnes.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.