Това са първите документи на действащия посланик у нас - Джеймс Уорлик, разсекретени от Wikileaks и публикувани в balkanleaks.eu и bivol.bg. Те са писани веднага след операция "Октопод", при която беше задържан Алексей Петров.
"За краткото време във властта, правителството извърши трудни реформи и персонални промени, необходими, за да се направи правоохраняването по-ефективно."
Това пише посланикът на САЩ Джеймс Уорлик в доклад до Държавния департамент от 10 февруари 2010 г. , озаглавен "Борбата с организираната престъпност: първият рунд е за правителството".
Посланикът изброява подробно успехите на правителството на ГЕРБ - сменените 26 от 28 регионални шефове на полицията, много от които некомпетентни и корумпирани; по препоръка на посолството е създадена междуинституционална работна група срещу организираната престъпност, решен е въпросът с конфликта между ДАНС и МВР.
Според Уорлик координацията между МВР и прокуратурата "драматично се е подобрила". Борис Велчев, за когото е отбелязано, че е назначение на социалистите, е споделил с посланика в началото на февруари, че "има пълна подкрепа от премиера и правителството да обяви война на 200-300 най-опасни фигури на организиранат апрестъпност, включително 20-50 босове, които са добре известни".
Уорлик отбелязва сериозни пропуски във формализираната съдебна процедура, като дава за пример безкрайното протакане, отлагане и в крайна сметка провала на делото срещу братята Маргини. Проблемът не е само в съда, а също така и в липсата на убедителни доказателства по ключови дела, което води до освобождаване на лидери на престъпни групировки. Тук е цитирана операция "Наглите" и Антон Петров "Хамстера", освободен под гаранция.
След разговор с министърът на правосъдието Маргарита Попова, Уорлик пише, че "старата гвардия" от политици и съдии в съюз с наказателни адвокати и НПО, използващи езика на защитници на човешките права, яростно се противопоставят на необходимите реформи.
В същия текст Уорлик споменава като успех операцията "Октопод", протекла през нощта на 9-ти срещу 10-ти февруари. Атрестът на Алексей Петров е определен като „Исторически удар срещу организираната престъпност.“
Олигархът Петров дълго време е считан за недосегаем поради голямото си състояние, политическо влияние и връзки със специалните служби, отбелязва Уорлик.
"В крайна сметка правителството няма да бъде оценено върху арестите на известни фигури, а върху способността му да ускори делата за корупция, да затвори дупките в законодателството и успешно да вкара в затвора недосегаемите преди фигури на организираната престъпност", коментира посланикът.
Във втората си грама до Държавният департамент на САЩ от 12 февруари 2010 г. Уорлик предава думи на вътрешния министър Цветанов от 11 февруари, според когото, полицията вече има достатъчно доказателства за осъждане на най-малко седем члена на бандата, включително и Петров. Освен това Цветанов споменал, че "най-малко четири официални лица от Министерството на вътрешните работи са разследвани за сътрудничество с Петров и групата му."
"Целият позитивен ефект породен от тези арести ще бъде изгубен моментално ако Петров и неговите съучастници не свършат в затвора", пише Уорлик в последната част на втората грамата, озаглавена "Ще издържат ли обвиненията?".
Премиерът, главният прокурор и вътрешният министър в един глас твърдят, че има достатъчно доказателства за осъждането на седемте най-високопоставени членове на престъпната група, а Цветанов е уверен, че жертвите на рекет и заплахи от страна на Петров ще предложат да свидетелстват срещу него след като новината за ареста му, обяснява посланика.
"Повечето българи са шокирани, че правителството има силата и политическата воля да тръгне срещу фигура от ранга на Петров", казва Уорлик в заключението си.
Ако той бъде осъден в крайна сметка, този арест ще има историческо измерение. Има обаче опасност обвинението да се провали поради подкуп, принуда или поради "технически причини", което ще бъде сериозен удар срещу правителството и ще деморализира публиката, разяснява посланикът.
Източник dnes.bg
- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
Коментари
Публикуване на коментар