Пропускане към основното съдържание

Защо поискаха "Ден без Бойко Борисов"

В отворено писмо до всички медии авторите на иницативата "Ден без Бойко Борисов" казват, че след като денят е отминал, те искат да изяснят своите истински идеи, позиции и очаквания.
"Идеята се зароди през януари, но сега набра скорост заради техническата особеност на "Фейсбук" да популяризира събитията в хронологичен ред. Идеята не е и напълно оригинална, а е заимствана от италианския "Ден без Берлускони" и полския "Ден без Смоленск", които бяха доста по-масови събития от нашето", споделят инициаторите.
"Очакванията ни не бяха големи, тъй като до преди 10 дни не си бяхме помисляли, че едно "Фейсбук" събитие може да предизвика такъв медиен фурор и да ядоса дори самия г-н министър-председател", продължават те. Според тях, като цяло инициативата е била успешна. "Някои неща не се развиха в посоката, в която очаквахме и дебатът бързо се политизира. Отдаваме това на две наши грешки. Първата е, че описанието на събитието бе по-дълго от две изречения и редовият Интернет-потребител го прескачаше с лъвски скокове", смятат инициаторите. "Втората грешка бе заглавието, което на пръв поглед предполага остри критики към управлението, а не към медийната среда в България. Опитахме се да обясним това и на "присъстващите", и на медиите, но "три гласа рядко имат шанс да бъдат чути сред 30 000 други". Според авторите на идеята "Ден без Бойко Борисов", мнозинството Интернет-потребители нямат желание за информираност. "Дори самият премиер ни обвини, че изпълняваме нечия политическа поръчка и нарече събитието "глупост", отбелязват те.
"Само преди месеци Асоциацията на европейските журналисти алармира за тревожната тенденция медиите и политиката в България да се сближават. От тази гледна точка, нашата инициатива трябваше да бъде ясен сигнал към медиите, че гражданското общество в България съществува и то не толерира задкулисното политическо лобиране в медийното пространство. Насочихме призива си както към традиционните, така и към електронните медии и за наша радост голяма част от тях станаха съпричастни по един или друг начин с каузата ни", се казва по-нататък в отвореното писмо.
В края на писмото от името на тези 30 000 човека, които заявиха, че ще присъстват на събитието, инициаторите на "Ден без Бойко Борисов" изказват благодарност на медиите, които твърдо са застанали зад гражданския им протест.
"Вярваме, че е важно и да си дадем сметка за това, кои медии отказаха да видят персонализирането на политиката като проблем и отказаха да чуят призива на над 30 000 български граждани за едни по-обективни, разнообразни и съдържателни медии", казват в заключение на откритото си писмо авторите Камелия Енчева, Ваня Крушева и Атанас Палов.

Източник actualno.com

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.