Пропускане към основното съдържание

Какво се договориха лидерите на Г-20

Без особен блясък и с малко конкретни предложения, така сайтът EUobserver.com описва приключилата в петък среща на лидерите от Г-20 в Кан.

След края на двудневния форум, агенция "Ройтерс" направи равносметка на постигнатото в Кан.


* МОНИТОРИНГ НА ИКНОМИЧЕСКИТЕ РЕФОРМИ НА ИТАЛИЯ
Италия се съгласи на МВФ да извършва мониторинг на всяко тримесечие на напредъка на страната по извършване на икономическите реформи. МВФ ще изпрати екип в края на ноември и ще обявява публично резултатите от своя редовен и независим мониторинг.

* УВЕЛИЧАВАНЕ НА РЕЗЕРВИТЕ НА МВФ
Постигнато бе широко споразумение за увеличаване на резервите на МВФ, за да не се позволи разпространяването на кризата в еврозоната да тласне отново световната икономика в рецесия. Не бяха договорени обаче конкретни числа.

Някои държави като Великобритания, Китай и Австралия бявиха, че са готови да предоставят допълнителни средства в МВФ било то чрез по-големи квоти или чрез допълнителни средства за кризисния фонд на МВФ "Нови споразумения за отпускане на заеми". Директорът на МВФ Кристин Лагард заяви, че няма да има "таван" или "под" за новите ресурси.

Обсъдена бе възможността за увеличаване на ликвидността чрез разпределяне на специални права на тираж за всяка държава, които да увеличат националните й резерви, както бе направено през 2009 г. Членовете на еврозоната обсъждат техните права за тираж да бъдат обединени във фонд, който да оказва подкрепа на страните от периферията като Италия и Испания.

* ВАЛУТНА ПОЛИТИКА
Постигнато бе споразумение да се действа по-бързо за установяване на пазарни валутни курсове и да се стимулира гъвкавостта на валутите, така че те да отразяват по-добре истинските пазарни фактори и да се избягват девалвациите, стимулиращи конкурентноспособността. В заключителното комюнике от срещата поименно се посочва Китай за първи път в контекста на по-голямата гъвкавост и се приветства решимостта на страната в тази посока.

* КОНТРОЛ НА КАПИТАЛОВИТЕ ПОТОЦИ
Държавите от Г-20 се споразумяха за насоките на управление на капиталовите потоци с цел да се предотвратят и да се контролират рисковете, които биха подкопали финансовата стабилност и устойчивия растеж. План за действие подкрепя развитието на облигационни пазари за местни валути, увеличаването на техническата помощ от международните институции, подобряването на базите данни и подготовката на доклади за напредъка, които да бъдат представяни на Г-20.

* ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ЗАЕТОСТТА И РАСТЕЖА
Лидерите от Г-20 обещаха, че страните им ще полагат различни, но координирани усилия за стимулиране на икономическия растеж.

Развитите държави с бюджетни дефицити се ангажират да прилагат мерки за заздравяване на доверието и подкрепа на растежа и за постигане на фискална консолидация, докато страните с бюджетни излишъци се ангажират да стимулират растежа чрез активизиране на вътрешното потребление, се казва в заключителното комюнике на Г-20.

Италия обеща да постигне балансиран бюджет през 2013 г.

* ФИНАНСОВИ РЕГУЛАЦИИ
Постигнато бе споразумение за засилване на регулациите и надзора над сивата банкова система. Подкрепени бяха първоначалните 11 препоръки на Съвета за финансова стабилност и развитието им през 2012 г.

* БАНКИТЕ
Г-20 посочи 29 банки, които са от голямо значение за световната финансова система и затова ще се нуждаят от повече капитал и по-строг надзор, отколкото техните конкуренти, както и от конкретен план за заздравяването им, ако изпаднат в затруднение. 17 от банките са европейски, осем са от САЩ, включително Goldman Sachs, JP Morgan и Citigroup, четири са от Азия, сред тях е Bank of China.

* ОВЛАДЯВАНЕ НА НЕСТАБИЛНОСТТА НА ЦЕНИТЕ НА СТОКИТЕ
Постигнато бе споразумение за увеличаване на земеделското производство и за овладяване на ценовата нестабилност на храните, за да бъдат удовлетворени потребностите от храни на нарастващото световно население, които до 2050 г. се очаква да достигне 9 милиарда.

Франция получи подкрепа за своето предложение да се ограничават позициите на големите инвеститори в стокови фючърси с цел да се намалят спекулациите. Франция се стреми също към по-строги регулации на физическата търговия със стоки.

* БЕЗ ДАНЪК ВЪРХУ ФИНАНСОВИТЕ ТРАНЗАКЦИИ
Не бе постигнато споразумение за налагане на световен данък върху финансовите транзакции, въпреки че Париж се надява да прокара идеята за поневропейски данък чрез Европейската комисия.

* ДАНЪЧНИТЕ УБЕЖИЩА
Правителства от Г-20 подписаха споразумение за сътрудничество в борбата срещу укриването на данъци, включително чрез автоматичен обмен на информация и сътрудничество в събирането на данъци. Споразумението предвижда и клазуи за защита на поверителната информация. То бе изготвено и предложено от ОИСР, която изчислява, че на година САЩ губят 100 млр долара от укриване на данъци, а Гърция - 30 млрд. евро.

Източник dnevnik.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.