Боян Захариев, програмен директор в Институт "Отворено общество"
Резултатите показват, че от началото на миналата година почти всяко второ домакинство е било засегнато от негативните ефекти от кризата, но в повечето случаи тези затруднения са имали временен характер. В същото време обаче едно от всеки десет домакинства е изпаднало в трайно затруднение, от което не може да се измъкне. През март 2011 делът на домакинствата, които заявяват, че са засегнати от кризата, намалява до 23% при близо 29% година по-рано.
Според специалистите, ако кризата създава дългосрочни позитивни тенденции за икономиката, то за домакинствата има дългосрочни рискове. От направеното изследване през февруари тази година става ясно, че равнището на бедност в България се задържа устойчиво на високо равнище за Европейския съюз – малко над 21%. Освен това кризата е увеличила неравенството между богати и бедни. Над 60% от домакинствата споделят, че едва свързват двата края, а около 5% затъват в дългове.
Линията на бедност, изчислена по метода на Евростат, е 246 лв. на човек от домакинство. От проучването става ясно, че заради недостиг на средства всяко трето домакинство е принудено да пести, като ограничава потреблението на основни хранителни продукти. Всяко пето домакинство пък се лишава от необходимите му лекарства. При най-бедния слой на българското общество се наблюдава, че половината от тази обществена група е намалила консумацията на храна, а всеки пети пропуска хранене поради липса на средства. Около 8% от хората с най-ниски доходи дори са спрели да плащат социалноосигурителните си доходи.
В някои сектори на икономиката изглежда има известно раздвижване, но дори това да е сигнал за цялостно оживление на икономическата активност, ще мине поне година, преди домакинствата да почувстват значима промяна в своето благосъстояние, коментира Боян Захариев, програмен директор в Институт „Отворено общество”.
Данните от проучването показват, че делът на домакинствата, чиито доходи спадат, е намалял в сравнение с година по-рано. Но въпреки това хората, които принудително работят по-малко, са се увеличили в секторите на строителството, търговията на дребно и ремонта на автомобили. Като цяло броят на хората, които заявяват, че са си намерили работа през последните 12 месеца, е по-малък от броя на тези, които са я загубили. Според Боян Захариев това означава, че все още има сериозни предпоставки за намаляване на безработицата.
Източник jobs.bg
Коментари
Публикуване на коментар