Държавата не си е прибрала близо 50 милиона лева от катаджийски глоби. Част от тях са наложени на провинили се шофьори още през 2009 г и скоро изтича двегодишната им давност, съобщава „Труд”.
Това означава, че глобите, издадени с фиш или акт, на които е минал двугодишния срок, вече са отпаднали безвъзвратно и в бюджета няма да влезе нито лев от тях.
Един от всеки три фиша не се плаща изобщо. Шофьорите са по-стриктни в плащането на глоби само ако те са наложени след акт и издаденото впоследствие наказателно постановление.
Причината е просто - в този случай служителят на КАТ взима шофьорския талон и за да си го получиш обратно, трябва да си платиш.
В данните за неплатените суми не влизат данните от видеонаблюдението в София, което засича средно по хиляда нарушители на ден. Събираемостта там е още по-ниска, тъй като шофьорите отказват да получат призовките, изпратени им от КАТ, и чакат да отпаднат по давност, отбелязват експерти.
Статистиката сочи, че най-много пари от фишове са събирани през 2007 г., когато бе разрешено на катаджиите да прибират парите от сгафилия шофьор на място. Тогава близо 90% от водачите предпочитаха да си платят, вместо да губят време по гишетата в КАТ.
През 2008 г. тогавашният вътрешен министър Михаил Миков забрани на катаджиите да прибират пари и съответно паричният поток от тази санкция към хазната намаля драстично.
Статистиката сочи още, че дори и електронният фиш не плаши особено шофьорите.
За първите 2 месеца от стартирането на системата са издадени 105 810 електронни фиша, от които са платени едва 45 370 .
Засега с електронния фиш най-добре се справят областните полицейски дирекции в Стара Загора и Сливен, които са рекордьори по обработването на кадри с нарушения, заснети със снимащи радари.Източник dnes.bg
тагове новините от деня, България
Коментари
Публикуване на коментар