Пропускане към основното съдържание

Софийски градски съд и Цветан Цветанов отново в престрелка

Софийският градски съд (СГС) отново опроверга вътрешния министър Цветан Цветанов, който вчера отново нападна съдия Мирослава Тодорова. В предаването "На четири очи" по "Нова тв" той я обвини, че е забавила дело за изнасилване на две момичета. Днес от съда обявиха, че въпросното дело е било водено по обвинение за грабеж.

В сравнението между казаното от Цветанов и уточненията, разпространени от СГС има сериозни разминавания на факти. В коментарите си в тв предаването министърът цитира писмо от родителите на двете момичета, а от СГС се позовават на съдебни регистри.

По думите на Цветанов след 23 заседания по процеса, Тодорова е изпратила делото във Военна прокуратура, тъй като единият от осмината обвинени се оказал висш полицай.

"Съдия Мирослава Тодорова от 2003 до 2007 гледа делото и тя преценява, че има от 8-членна банда висш служител на МВР, който отдавна е напуснал системата и затова прекратява делото и го праща във Военна прокуратура, където делото било забатачено", обяснява Цветанов. Той съобщи още, че въпросните 8 души през всичките години на свобода са извършвали кражби, грабежи и дори убийство. "Единият от тези осем души, е така нареченият Джинката, който е застрелян през 2005 г.", каза министърът.

"Ако тези лица бяха задържани и имаше бърз съдебен процес, те нямаше да извършат поредицата престъпления...Като родител трябваше да бъде изключително отговорен този човек и да не спи, но да насрочва заседания", коментира още Цветанов.

От Софийския градски съд публикуваха уточнение, че подсъдимите са били седем. През 2003 г. тя е била в отпуск по майчинство и съдия в Софийския районен съд. През същата година делото е било възложено за разглеждане на съдията от СГС Д. Атанасова, уточняват от съда. Мирослава Тодорова поема делото през 2004 г., когато започва работа в Софийски градски съд.

"В съдебното следствие съдът е събрал всички доказателства, поискани от прокуратурата и по искане на защитник на един подсъдимите за първи път е установил съществения факт за компетентната по делото прокуратура, съответно – съд, че този подсъдим към момента на деянието е бил полицай", пише още в съобщението на СГС.

Оттам поясняват, че служебното качество на един от обвиняемите е следвало да бъде установено в досъдебното производство още в самото му начало от Софийска градска прокуратура и от разследващите органи. Според действащия тогава НПК разследването е трябвало да бъде извършено от Военно-окръжна прокуратура.

"Тъй като обаче фактът въобще не е бил изяснен от органите на обвинението, погрешно е бил внесен обвинителен акт в СГС от некомпетентна прокуратура, като на съда не са били представени никакви доказателства за полицейския служебен статут на подсъдим по делото", се казва още в съобщението на СГС.

Съдът е изпратил делото по компетентност на Военно-окръжна прокуратура, която го е приела за разследване без възражения на 9 ноември 2006г.

"Ако СГС не беше прекратил съдебното производство, щеше да бъде "незаконен" съд по смисъла на чл. 6 Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи и щеше да постанови присъда, подлежаща на отмяна. Прекратяването на съдебното производство е станало веднага след като на съда е станало известно служебното качество на един от седемте подсъдими, определящо специалната компетентност на военната прокуратура, а впоследствие – на военния съд", обясняват от СГС.

След като нито градската прокуратура, нито Военно-окръжна прокуратура са оспорили преценката на съда, последната е внесла обвинителен акт във Военно-окръжния съд, по който е образувано дело.

"В хода на съдебното следствие съдът не разполага със законна власт да принуждава подсъдимите да дават обяснения, нито да решава кога да става това. Съгласно НПК въпрос на суверенно право на всеки подсъдим е да реши дали ще дава обяснения по повдигнатото му обвинение и евентуално на кой етап от развитие на процеса да направи това", уточняват още от СГС.

Мирослава Тодорова, беше нападната още преди две седмици в серия от изяви в различни медии от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. Той я обвини, че покровителства престъпници и върши некомпетентно работата си. Поводът - Тодорова е забавила с три години написването на мотивите към присъдата на Васил Маникатов, който по думите на Цветанов е "емблематична фигура за наркотрафика в страните от Европа".

Източник dnevnik.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.