Плевнелиев за новия главен прокурор, Македония и партизанските битки
„Бих искал да бъда полезен президент. Не се впечатлявам от революциите, но много се впечатлявам от добрите дела“, заяви още държавният глава.
„Кой реже лентите не ни е важно, важно е да има на какво да се режат“, категоричен беше той.
„Обичам динамиката, продължаваме със същата скорост напред. Със сигурност и в бъдеще ще допускаме грешки, но времето ще покаже и хората ще преценят“, допълни той.
Държавният глава очерта три големи проблема на България. Това са демографският проблем, недостатъчната приемственост – за всяко следващо правителство предишните са лошите, работа на парче. Това, че винаги стартираме от началото и работим на парче, донякъде ни прави бедни, разясни Плевнелиев. По думите му третият голям проблем бил дефицитът на справедливост.
По повод осуетената клетва на Венета Марковска Плевнелиев отново подчерта, че е бил длъжен да защити Конституцията. „Защитих не само буквите и правилата, но и морала, духа на Конституцията. Показах, че в България институциите могат да се балансират. Натиснах ръчната спирачка, това беше добре за държавата. В крайна сметка в демокрацията е така – когато някои от институциите допуснат грешка, други могат да я поправят“, заяви той.
Той коментира и факта, че одобри в първия възможен момент новия главен прокурор Сотир Цацаров. „На Цацаров не беше спестен нито един въпрос, на Марковска не беше зададен нито един. Цацаров беше част от състезателна процедура, участваха трима, месеци наред се даваха интервюта, имаше концепции, публични изслушвания“, допълни той.
„Главният прокурор се ангажира с концепция, която трябва да изпълни. Той трябва да прочете внимателно доклада на ЕК от юли 2011 г., който всички ние оценихме като честен и партньорски. Четем го и го изпълняваме. Това ще доведе до повече справедливост“, смята държавният глава.
"Проблеми между хората от двете страни на границата България-Македония няма. Днес проблемът е много елементарен. Той е свързан с това, че т.нар. политика на антиквизация, водена от управляващите в Скопие, по-скоро създава фалшиви илюзии за миналото, отколкото да дава конкретни и работещи решения за бъдещето. За мен проектът „Скопие 2014” е един провокативен проект, който няма аналог в региона. Разбира се, освен че ще защитим националния интерес и историята такава, каквато е, защото България е символ на това. Ние ще помогнем, заедно с Европейската комисия, проблемите да бъдат адресирани и да намерят своето решение", коментира още президентът.
„Не се състезавам и не се надбягвам с никого. Президентската институция е собствена величина, държавният глава не може да бъде успешен на гърба на някой друг“, каза Плевнелиев на въпрос кои ще се окажат по-прозорливи – онези, които очакват той да следва Борисов във всичко, или онези, които чакат да се разграничи от премиера.
Не водя персонални битки с никого, каза Плевнелиев по повод отношенията му с вицепремиера Цветан Цветанов.
„Вече свикнах, че може да бъде тежко, има много несправедливости, манипулации, партизански битки, но съм много търпелив човек и по душа съм добронамерен, позитивно мислещ. Виждам огромния смисъл на това, което правя, това ме мотивира. Има наистина много работа за вършене“, подчерта Плевнелиев.
Излезте и гласувайте на референдума на 27 януари, призова Плевнелиев. Той е убеден, че въпросът има смисъл и се надява допитването да отпуши гражданската енергия. „Пожелавам си това да не бъде последният референдум в моя мандат“, отбеляза президентът. Той обаче обясни, че не може държавният глава да посочи дали да се гласува с „Да“ или „Не“, тъй като той е надпартиен.
Източник dnes.bg
Коментари
Публикуване на коментар