Пропускане към основното съдържание

История за мъките на един мъртвец

Окръжната прокуратура в Пловдив се самосезира по случая с мъжа, чийто крак е бил ампутиран след коронарография, а 10 месеца по-късно е починал.

„Прокуратурата ще провери дали смъртта е причинена от лекарска небрежност, ще се изискат и документите на медицинския одит”, заяви пред Dnes.bg говорителят на Окръжна прокуратура – Пловдив, Галин Гавраилов.

Почернената съпруга Вероника Гълъбова обаче е убедена, че съпругът й е починал заради лекарска грешка. 
История за мъките на един мъртвец
Снимка: Dnes.bg


Всичко започва през юни 2010 година, когато Манчо Гълъбов отива в Първа градска болница в Пловдив, защото чувства преумора в краката. Лекарите му правят ЕКГ и му казват, че в момента получава инфаркт. Препращат го към частната болница „Пълмед”.

Там медиците го убеждават, че трябва да му направят коронарография, за да отпушат кръвоносните съдове. Мъжът се съгласява и подписва документите. Тогава започват мъките на семейството.

Съпругата му е изумена, че вместо да влезе в операционната, защото е с „инфаркт”, медиците го изпращат да си ходи вкъщи с автобуса и му дават час за друг ден.

„Изненадах се, като видях, че се прибра, нищо му нямаше, никакви признаци на инфаркт, и се зачудих защо му е тази коронарография”, разказва Вероника.
История за мъките на един мъртвец
Снимка: Dnes.bg


Идва денят за операция и лекарите слагат стендове през крака на Манчо. 48 часа след интервенцията пациентът е изписан. По думите на съпругата му той е треперел и бил блед. В епикризата обаче пишело, че е в добро общо състояние.

„Лекарите ми казаха, че се преструва, и да си го водя у дома”, твърди Вероника.

Тя буквално носи мъжа си до колата, където той припада. Приемат го повторно в болницата. Късат епикризата и му правят друга, твърди съпругата му. В същото време от мястото на проникване за коронарографията започва да тече кръв и гной. Налага се прием по спешност в университетската болница „Свети Георги”.

Там Манчо е реанимиран, защото е изгубил съзнание.

„Казаха ми да не се плаша от кръвта, а като видя, че хвърчи фонтан на два метра височина, да натискам мястото с кърпи”, спомня си Вероника.

Манчо получава инфекция. Според съпругата му тя е вследствие на направената коронарография. От крака му редовно източват гной и така до месец септември миналата година, когато се стига до ампутирането на крайника.
После следват 60 различни операции за 49-годишния тогава мъж в различни болници.

„Изживяхме истински ужас, стигна се дотам, че не искаха да ни приемат в никоя болница”, споделя изтормозената жена.

„Казваха ми, че е болен от грип, и му даваха антибиотици, след време казаха, че е рак и да не се връщаме повече”, спомня си спалата по коридори на лечебни заведения и на дивани пред операционни съпруга на Манчо.

През юли месец тази година състоянието му се влошава за пореден път. Тогава тя получава отказ за хоспитализиране в УМБАЛ „Свети Георги” и заедно с Манчо отиват в полицията.

„Дежурният полицай се свърза с дежурен прокурор и казаха да тръгваме отново към болницата и че ако не ни приемат, ще ги обвинят в „престъпление по служба”. Като се върнахме, 30 лекари ни чакаха, за да го настанят в спешното”, разказва Вероника Гълъбова.
История за мъките на един мъртвец
Снимка: Dnes.bg
Манчо е с трудов стаж от 33 години, с три деца и с платени здравни осигуровки.

„Накрая почина в адски мъки”, спомня си вдовицата.

Манчо Гълъбов умира на 8 юли от гноен сепсис.

Медицински одит на здравното министерство след ампутирането на крака показва, че „пациентът не е диагностициран правилно”. Здравната каса също налага глоби на лекари от "Пълмед"  заради извършени ненужни процедури.

„Тази констатация ни кара да си мислим, че смъртта е настъпила заради лекарска грешка, а инфекцията е вътрешноболнична”, коментира координаторът на Националната пациентска организация в Пловдив Тодор Петров.

Ако се докаже вина на лекар, наказанието е до 6 години затвор.

Съпругата на Манчо Гълъбов пък смята да заведе и съдебно дело срещу медиците.
„Искам да изживеят поне една малка част от мъките, които изживях аз, и да не се случва това с други хора. В коридорите говорят само на кой остров ще почиват и нищо друго не ги интересува”, казва Вероника Гълъбова. 

Източник dnes.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.