Пропускане към основното съдържание

Бюджетният дефицит отново започна да расте

След два месеца, в който бюджетът отбелязваше излишъци, през май отново се е върнал към дефицит. На месечна база той е 45 млн. лв., а с натрупване от началото на годината размерът му е 597 млн. лв. (0.8% от БВП), съобщи Министерство на финансите.

Сравнение с първите 5 месеца на миналата година показва, че тогава дефицитът е бил 1.36 млрд. лв. (1.8% от БВП). За цялата 2011 г. пък е заложен дефицит от 1.963 млрд. лв.

Общият размер на приходите в бюджета е 9.99 млрд. лв., с което се изпълняват 38.1% от планираните за годината. В същото време държавата е изхарчила 10.59 млрд. лв. или 37.6% от годишния разчет.

От разбивката се вижда, че данъкът върху добавената стойност и акцизите отново са най-трудни за събиране, но през май и април събираемостта им е по-голяма в сравнение с началото на годината.

Най-сериозно е изоставането в събираемостта на косвените данъци - ДДС и акцизи. Така макар и приходите да нарастват спрямо предходната година съответно с 18.3% и 17.8% тяхната събираемост е по-ниска от планираната за годината. За периода от януари до края на май от Данък добавена стойност в хазната са постъпили 2.34 млрд. лв., но това е 36.2% от годишния план. Акцизите пък са осигурили 1.38 млрд. лв. с което са изпълнени 36.6% от разчета за годината.

Изоставането в събираемостта на приходи от ДДС и акцизи показва, че потреблението все още остава подтиснато и домакинствата предпочитат да спестяват свободните си средства. Това се наблюдаваше също през 2009 и 2010 година, като тогава изоставането от годишния план бе дори по-голямо. Тази година обаче от Министерство на финансите прогнозират, че няма да се наложи актуализиране на бюджета заради по-ниски приходи, а вместо това потреблението ще се съживи и през втората половина на годината приходите ще се увеличат и годишният план щял да се изпълни.

За разлика от косвените данъци, при преките събираемостта върви по-бързо и от корпоративен данък вече са събрани 52% от годишния план (802.9 млн. лв.), а от данък върху доходите на физически лица са събрани 43.8% от годишния разчет (908 млн. лв.).

В структурата на разходите пък се вижда, ръст на плащанията за издръжка - с 1.4% до 9.126 млрд. лв., а държавните инвестиции и разходи по за държавния резерв спадат с 26.5% на годишна база до 791.6%.

Фискалният резерв пък е бил 5.0 млрд. лв. в края на май.


Затегнатият контрол вдига приходите от акцизни стоки

Значително нарастване на събираемостта от акцизи спрямо миналата година отчита Министерство на финансите.
От горива събраните за януари-май акцизи са 677.1 млн. лв., или 8% повече на годишна база. Тютюневите изделия са донесли акцизи за 615.7 млн. лв., което е годишен ръст от 28%, а от алкохол акцизите са 91.5 млн. лв. или 52.2% повече от януари-май миналата година.
Министерство на финансите изтъква че успехът при алкохолните напитки е пряко следствие от прилагането на Наредба 3 за специфичните изисквания и контрола, осъществяван овърху средствата за измерване и контрол на акцизни стоки. Тя задължи производителите на спиртни напитки да свържат всички измервателни устройства в дестиларните си с ническата администрация, а производители обжалваха неуспешно нейните текстове пред съда.
























Източник dnevnik.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.