Според тази своеобразна статистика най-големи песимисти в ЕС са гърците с около 45 процента негативно очакване за финансовото си бъдеще догодина. Плътно след тях са гражданите на Унгария, Малта и Португалия. България също е в тази група на песимистите заедно с Литва и Италия с ниво на песимизъм под 40 на сто.
Най-оптимистично настроени за финансовото си бъдеще догодина са гражданите на Дания, Норвегия и Люксембург, където нивото на песимизъм е под 10 на сто. В "групата на оптимистите" попадат още Финландия, Англия, Румъния, Естония и Холандия.
В "златната среда" или в групата на реалистите за финансовото бъдеще на домакинствата са представителите на Полша, Белгия, Франция, Германия, Чехия и останалите страни на ЕС.
Според анализа на Евростат около 54 на сто от анкетираните европейци по отношение на финансовото им състояние очакват то да остане същото, 14 на сто са оптимисти и очакват ситуацията да се подобри, а 25 на сто са песимисти и очакват ситуацията да се влоши.
Европейската статистика отчита също, че около 25 на сто от жителите на ЕС живеят във финансови трудности, като ситуацията между 2008 г. и 2010 г. се е влошила в 17 от 27-те страни-членки на ЕС. Най-голяма разлика в това отношение е отчетена в Латвия /16,7 процентни пункта/ и Естония /14,3 процентни пункта/. Най-слабо засегнати от финансовата криза остават жителите на Норвегия, Швейцария, Исландия и Финландия.
Най-трудно свързват финансово двата края отново българите заедно с жителите на Гърция, Латвия, Румъния, Испания, Португалия и Кипър, сочат данните, пише БТА.
Източник dnes.bg
Коментари
Публикуване на коментар