Пропускане към основното съдържание

Честваме 134 години от Освобождението

България тържествено отбелязва днес 134 години от Освобождението от османско иго.

На 3 март 1878 г. около 17.00 ч. в Сан Стефано, днешния Йешилкьой, предградие на Истанбул, Русия и Османската империя подписват мирен договор.

Той слага край на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.). Съгласно договора се създава автономно, трибутарно (плащащо данък) българско княжество с християнско правителство и народна милиция.

Българската държава възкръсва след близо пет века османско владичество. Площта й е над 170 000 кв. км. Границите й обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в).

Голяма като територия и население България обаче не влиза в сметките на Великите сили. Няколко месеца по-късно, през юни 1878 г. на Берлинския конгрес картата е прекроена и България е разпокъсана.

От 1888 г. 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство. Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението.

10 години по-късно той става официален празник, а с решение на Великото Народно събрание от 5 март 1990 г. датата е обявена за национален празник.

Честит национален празник, България!

Източник dnes.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.