Това ще стане факт с промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, които днес бяха обсъдени на кръгла маса в столицата.
Изграждането им ще става изцяло върху терени държавна собственост, а строежът им ще става факт чрез концесия, съобщи Милен Топалов, директор на дирекция "Концесии" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
С други изменения в закона се регламентират и свободните зони за плажуване с изискването те да са равностойни с платените.
"Ще се регламентират и отдаваните търговски площи заради неимоверното им разрастване", поясни Топалов.
Концесионерите на плажовете пък ще бъдат задължени ясно да обозначават свободните зони.
Задължителни табели ще има и на неохраняемите плажове, а за тяхната чистота ще се грижат областните управители. Средства за почистването им ще се предвидят от кабинета.
Не на последно място с промените в закона се облекчават и процедурите за предоставяне на концесия на плажовете и срокът на този процес ще е съкратен до четири - четири и половина месеца. Сега процедурите траят средно осем - десет месеца.
"Първата и най-основна цел на закона е да сложим край на безразборното строителство и презастрояването на нашето крайбрежие", обяви на свой ред строителният министър Лиляна Павлова.
"Втората основна цел на този закон е да ограничим строителството в 100-метровата зона по брега.
Третата цел е да сложим край на бетоновите постройки по пясъка.
Четвъртата ни цел е да сложим край на сергиите на цялата плажна ивица на нашето Черноморие", каза тя.
С тези мерки Павлова смята, че ще се даде шанс на природата да диша. Тя изрази надежда, че това лято по българските плажове ще е спокойно, а водата ще е чиста.
"Целта е да имаме чисти плажове, да има възможност на плажовете да има повече спортни съоръжения, дейности, свързани с културата и най-вече да естетизираме т. нар. Зона А, където в момента за съжаление имаме множество постройки, на които не им е мястото там", допълни тя.
По думите й друга цел на закона е ясно разграничаване на разходите и приходите от концесии и от наеми.
"Това е нужно, за да може тези приходи да бъдат инвестирани в развиването на транспортни връзки, алеи и благоустрояване там, където е необходимо, както и за премахване на незаконни обекти", завърши Лиляна Павлова.
Според статистиката на МРРБ бреговата ивица на Черноморското ни крайбрежие е 378 км и 165 км от тях са плажна ивица.
160 км от тях са обособени морски плажове, едва 44 км са дадени на концесия.
Източник dnes.bg
Коментари
Публикуване на коментар