Все повече българи стават гърци заради високите пенсии в южната ни съседка. Нашенци масово се преселват да живеят при елините заради гарантирани 500 евро на месец, пише Стандарт.
През последните години хиляди българи, подучени от гръцки адвокати, са се пенсионирали в южната ни съседка, като са посочили постоянен адрес там. След като осигурителните служби на двете страни сумират общия трудов стаж, нашенци се оказват с пенсия много под минимума в Гърция заради ниските заплати в България. Гръцката държава обаче им отпуска добавка, която да достигне нивото от 500 евро. Проверки са установили, че не малка част от получилите това право българи изобщо не живеят в Гърция. Адресът им там е фиктивен, а те си харчат парите в България.
Заради масовото преселение до няколко месеца Гърция ще приеме нови закони, които да въведат строга финансова дисциплина. Сред тях са и правилата и за отпускане на социална пенсия на чужденци, съобщи Екатерина Димитрова, трудово аташе в посолството ни в Атина. В момента за един чужденец е достатъчно да е работил при гръцки работодател повече от година, за да може като пенсионер, заселил се в Гърция, да получава поне 500 евро пенсия. От този либерален закон се възползвали и много румънци. Очакваме Гърция да увеличи годините стаж за чужденци, заяви Димитрова. Самите гърци трябва да са навъртели поне 15 години работа, за да получават социална пенсия.
В същото време други наши сънародници, работили в южната ни съседка, се оплакват, че не може да се пенсионират. Поне година се чака елинската осигурителна служба да размени с НОИ необходимите документи. От НОИ потвърдиха проблема. "От май 2010 г. съм подала документите си в Гърция", разказа Кр. Михайлова. Тя от десет години работи в южната ни съседка като гледач на възрастни хора и продължава да работи там. До ден днешен в НОИ не е пристигнал формуляр Е205 - документът за стажа й в Гърция. Без него не може да се пресметне общият стаж на Михайлова и да се прецени може ли тя да се пенсионира по българското законодателство, казаха от НОИ.
Когато един европейски гражданин е работил в няколко страни от ЕС, е достатъчно да подаде документите си само в една от тях - тази по местоживеене. Задължение на службите е да си обменят информация, за да потвърдят стажа, да го сумират и да преценят има ли право на пенсия този човек. Всяка държава определя размера й пропорционално на годините стаж в нея. От НОИ казват, че е нормално тази кореспонденция да отнема няколко месеца. С Гърция обаче има проблем, някои хора чакат вече две години, заяви Мария Касърова, шеф на дирекция в института. Напомнителните писма на нашите експерти до техните гръцки колеги най-често оставали без реакция.
За решаването на този проблем министърът на труда Тотю Младенов през миналата година настоя пред гръцкия си колега за намеса. Младенов предложи да се подпише споразумение между осигурителните институти на двете страни, което да ускори размяната на информация. Гръцката страна е помолила това да стане след март, когато ще са утвърдени промените в гръцката осигурителна система.Източник actualno.com
Коментари
Публикуване на коментар