Едва ли някой знае къде ще бъде след 18 години. Но разузнавателните служби на САЩ се опитват да опишат в какъв свят би попаднал човек след близо две десетилетия.
По това време човечеството вече ще се е увеличило от сегашните 7.1 млрд. на 8.3 млрд. души с всички произтичащи от това проблеми като недостиг на храна, питейна вода и енергия. Средната класа, включително в развиващите се страни, ще се е увеличила значително - с около 2 млрд. души, и това ще добави нови 10% към жителите на градовете. Почти 5 млрд. души (60% от хората) ще са граждани, а в градовете ще се създават 80% от икономическия растеж. Но това ще означава с 35% повече храни, 40% повече вода (ще са нужни 6 трилиона и 900 млрд. куб. м, докато половината от световното население ще е в райони с остър недостиг на вода) и мащабни сривове на електропреносни и интернет мрежи.
Няма да се е появила някаква силна идеология като комунизма или фашизма, "но трябва да не се изпускат от очи по-малки политико-психологически завои, които не се вписват в рамките на идеологиите, но диктуват поведението на много хора".
В петия пореден доклад "Глобални тенденции 2030: Алтернативни светове" Националният съвет по разузнаването (NIC) на САЩ посочва, че започналият след 1945г. възход на страната в световната политика бързо приключва, макар че Америка винаги ще остане "първа между равни". Проблемът е как другите страни ще реагират на залеза на Pax Americana.
Авторите обръщат внимание, че предишните им прогнози - "Китай - нагоре, Русия - надолу" - са се оправдали, но са подценили скоростта на китайский възход.
Китай ще е водеща световна сила, но след две десетилетия сегашният 8-10% темп на годишния му икономически растеж ще е само далечен спомен и Индия бързо ще го догонва. Не само китайската икономика вече ще е надминала американската като №1, но и Азия ще е глобална сила, по-голяма от Северна Америка и Европа. Относителният бавен упадък на Русия, Европа и Япония ще продължи, а с шанс да станат големи играчи на световната сцена са още страни като Турция, Колумбия и Нигерия.
САЩ ще продължи да бъде вероятно единствената страна в света, способна да сглобява коалиции и да мобилизира усилия за справяне с глобални предизвикателства, твърдят авторите. "Китай няма да замени САЩ на световно ниво. Да си най-голямата икономическа сила е важно, но не винаги най-голямата икономика става и суперсила", посочи Матю Бъроуз от NIC припредставянето на доклада. По думите му Пекин осъзнава, че не може да бъде организатор в различни райони и на наднационално ниво.
Предишният доклад "Глобални тенденции" бе публикуван преди четири години. Сега върху 140 страници авторите предупреждават, че дори държавите с най-силни възможности като БВП, размер на населението и т.н., няма да бъдат влиятелни, ако не се научат да си сътрудничат и да действат в мрежите и коалициите на един многополюсен свят. Частният и публичният сектори трябва да си сътрудничат в технологичното развитие и да създадат големи енергийнии водни проекти, от които светът наистина има нужда, защото в противен случай ще се сбъднат най-лошите сценарии, включващи ескалация на големи конфликти в Близкия изток, Южна Азия и Африка.
В тази картина има една голяма въпросителна - колко далеч би стигнало развитието на науката и технологиите. Авторите не изключват не толкова далечното бъдеще да съдържа елементи на това, което днес се смята за научна фантастика - скоро учените може да създадат импланти за очи, позволяващи да се вижда нощем. Специалисти като Мичио Каку говорят за потенциално превръщане на хората в киборги - един вид "свръхчовеци" с подсилена нервна система, по-бърза и по-силна памет и триизмерно "отпечатани" артерии или по-прости органи при нужда от трансплантация.
"Глобални тенденции 2030" е създаден от аналитичното звено към директора по разузнаването на САЩ, но включва и гледните точки на чуждестрани и частни експерти. Целта му е не да пророкува, а да стимулира "стратегическото мислене" сред хората, които днес взимат решения. Публикуването на докладите умишлено съвпада с изборната година в САЩ, защото иска да предостави на новата администрация обзор на тенденциите по света.
Технологиите
"В следващите 15-20 години може би ще се увеличи изместването на технологичната дейност към развиващия се свят, тъйкато мултинационалните корпорации се фокусират върху бързо растящите възникващи пазари като китайския, индийския, бразилския, както и защото компании от този свят бързо стават конкурентоспособни на глобално ниво", пише в доклада.
"Технологиите ще продължат да бъдат силен инструмент за влияне. Бъдещите интернет магнати, подобни на днешните Google или Facebook, ще държат в ръцете си планина от данни и повече информация в реално време, отколкото повечето правителства. Тази информация ще дава шанс на корпорациите да въздействат върху поведението на хората в огромен мащаб.
Масовото разпространение на комуникационните технологии ще означава, че през социалните мрежи гражданите могат да се обединяват и да предизвикват властта с механизъм "направи си сам революция", но също така правителствата ще получат безпрецедентна възможност да следят своите граждани.
Близкият изток и терора
В Близкия изток младежите, започнали Арабската пролет, постепенно ще остаряват, а икономиките в района ще се нуждаят от алтернатива на петрола и газа, защото технологиите ще позволят добива им на други места.
Ако и до 2030г. Иран все още е ислямска репблика и се е сдобил с ядрено оръжие, то Близкият изток го очаква много нестабилно бъдеще. От друга страна, появата на умерени, демократични правителства или пробив в уреждането на израелско-палестинския конфликт може да имат огромни положителни последици.
Ислямският тероризъм може да е приключил до 2030г., но терористите няма да изчезнат напълно, защото държавите може да използват техните групировки, "поради силно усещане за несигурност". Експерти в нишови сфери като кибернетичните системи може да продават опита си на този, който плати най-много, включително терористи, и ще се интересуват не толкова от предизвикване на масови жертви, колкото на създаването на тежки икономически и финансови сривове.
Новите войни
Много е вероятно да има надпревара във въоръжаването за "кибернетични войни" и защита на ключова инфраструктура. не е ясно обаче доколко кебернетичните средства ще променят бъдещето на воденето на война. Военни историци смятат, че ситуацията ще е сравнима с прогнозите от началото на ХХ век, когато се вещае голяма роля за военната авиация, но тя се оказва с по-малък принос за военната победа, отколкото са очаквали ентусиастите.
Промяната в дела на консумацията на средната класа от отделни страни и райони до средата на века.
Потенциалните светове:
"Спрели двигатели" - най-мрачният сценарий с увеличена вероятност от конфликти между държавите; САЩ се затварят в себе си; глобализацията спира.
"Смесване" - най-добрият сценарий; Китай и САЩ си сътрудничат по редица въпросии това увеличава глобалното партньорство.
"Дух, изтърван от бутилката" - неравенствата експлодират и някои държави спечелват много, а други рухват; неравенството вътре в държавите увеличава общественото напрежение; САЩ не са се оттеглили изцяло, но вече не са "световен полицай"
"Без държави" - един свят, движен от новите технологии; водеща роля за справяне с глобалните предизвикателства имат актьори, които не са държавите
"Черните лебеди" до 2030г.
Голяма пандемия - никой не може да предвиди къде и кога би могло да се появи патоген, който лесно се предава по въздуха, убива или води до безпомощност над 1% от заразените и за по-малко от 6 месеца поразява милиони.
Още по-бърза промяна на климата - и без това вече се наблюдават някои драматични и непредвидени промени, а учените не са убедени, че могат да ги прогнозират; рязка промяна в мусонните валежи в Азия, например, може да попречи на района да се изхранва.
Разпад на ЕС - хаотично излизане на Гърция от еврозоната може да предизвика щети 8 пъти по-големи от банкрута на Lehman Brothers и да съсипе бъдещето на ЕС.
Демократичен или рухнал Китай - в следващите 5-6 години покупателната способност на глава от населението може да премине 15 000 долара годишно, а това е нивото, на което се смята, че се предизвиква тласък към демокрация; демократичен Китай може да стимулира подобни промени и другаде, но също така и да стане повече националистичен; икономически колапс на Китай би донесъл шок на глобалната икономика и политическа нестабилност.
Реформиран Иран - един по-либерален режим би могъл да се появи под обществен натиск за край на санкциите и изолацията; отказал се от ядрено оръжие и фоусирал се върху модернизацията си, Иран може да стабилизира Близкия изток.
Ядрена война/кибератака или удар с оръжие за масово унищожение - ядрени страни като Русия или Пакистан и потенциални кандидати като Иран или Северна Корея гледат на ядреното оръжие като компенсация за политическата и икономическата им слабост, което увеличава риска от употребата му. Групировки биха могли да атакуват по интернет или с оръжия за масово унищожение.
Слънчеви магнитни бури - особено мощни изригвания могат да сринат електрическите мрежи и електронни устройства, да извадят от строя спътници.
Самоизолация на САЩ - колапс или внезапно оттегляне на американската сила от света може да предизвика продължителен период на глобална анархия; едва ли някоя от водещите сили би заместила Америка като гарант на международния ред.
Източник dnevnik.bg
По това време човечеството вече ще се е увеличило от сегашните 7.1 млрд. на 8.3 млрд. души с всички произтичащи от това проблеми като недостиг на храна, питейна вода и енергия. Средната класа, включително в развиващите се страни, ще се е увеличила значително - с около 2 млрд. души, и това ще добави нови 10% към жителите на градовете. Почти 5 млрд. души (60% от хората) ще са граждани, а в градовете ще се създават 80% от икономическия растеж. Но това ще означава с 35% повече храни, 40% повече вода (ще са нужни 6 трилиона и 900 млрд. куб. м, докато половината от световното население ще е в райони с остър недостиг на вода) и мащабни сривове на електропреносни и интернет мрежи.
Няма да се е появила някаква силна идеология като комунизма или фашизма, "но трябва да не се изпускат от очи по-малки политико-психологически завои, които не се вписват в рамките на идеологиите, но диктуват поведението на много хора".
В петия пореден доклад "Глобални тенденции 2030: Алтернативни светове" Националният съвет по разузнаването (NIC) на САЩ посочва, че започналият след 1945г. възход на страната в световната политика бързо приключва, макар че Америка винаги ще остане "първа между равни". Проблемът е как другите страни ще реагират на залеза на Pax Americana.
Авторите обръщат внимание, че предишните им прогнози - "Китай - нагоре, Русия - надолу" - са се оправдали, но са подценили скоростта на китайский възход.
Китай ще е водеща световна сила, но след две десетилетия сегашният 8-10% темп на годишния му икономически растеж ще е само далечен спомен и Индия бързо ще го догонва. Не само китайската икономика вече ще е надминала американската като №1, но и Азия ще е глобална сила, по-голяма от Северна Америка и Европа. Относителният бавен упадък на Русия, Европа и Япония ще продължи, а с шанс да станат големи играчи на световната сцена са още страни като Турция, Колумбия и Нигерия.
САЩ ще продължи да бъде вероятно единствената страна в света, способна да сглобява коалиции и да мобилизира усилия за справяне с глобални предизвикателства, твърдят авторите. "Китай няма да замени САЩ на световно ниво. Да си най-голямата икономическа сила е важно, но не винаги най-голямата икономика става и суперсила", посочи Матю Бъроуз от NIC припредставянето на доклада. По думите му Пекин осъзнава, че не може да бъде организатор в различни райони и на наднационално ниво.
Предишният доклад "Глобални тенденции" бе публикуван преди четири години. Сега върху 140 страници авторите предупреждават, че дори държавите с най-силни възможности като БВП, размер на населението и т.н., няма да бъдат влиятелни, ако не се научат да си сътрудничат и да действат в мрежите и коалициите на един многополюсен свят. Частният и публичният сектори трябва да си сътрудничат в технологичното развитие и да създадат големи енергийнии водни проекти, от които светът наистина има нужда, защото в противен случай ще се сбъднат най-лошите сценарии, включващи ескалация на големи конфликти в Близкия изток, Южна Азия и Африка.
В тази картина има една голяма въпросителна - колко далеч би стигнало развитието на науката и технологиите. Авторите не изключват не толкова далечното бъдеще да съдържа елементи на това, което днес се смята за научна фантастика - скоро учените може да създадат импланти за очи, позволяващи да се вижда нощем. Специалисти като Мичио Каку говорят за потенциално превръщане на хората в киборги - един вид "свръхчовеци" с подсилена нервна система, по-бърза и по-силна памет и триизмерно "отпечатани" артерии или по-прости органи при нужда от трансплантация.
"Глобални тенденции 2030" е създаден от аналитичното звено към директора по разузнаването на САЩ, но включва и гледните точки на чуждестрани и частни експерти. Целта му е не да пророкува, а да стимулира "стратегическото мислене" сред хората, които днес взимат решения. Публикуването на докладите умишлено съвпада с изборната година в САЩ, защото иска да предостави на новата администрация обзор на тенденциите по света.
Технологиите
"В следващите 15-20 години може би ще се увеличи изместването на технологичната дейност към развиващия се свят, тъйкато мултинационалните корпорации се фокусират върху бързо растящите възникващи пазари като китайския, индийския, бразилския, както и защото компании от този свят бързо стават конкурентоспособни на глобално ниво", пише в доклада.
"Технологиите ще продължат да бъдат силен инструмент за влияне. Бъдещите интернет магнати, подобни на днешните Google или Facebook, ще държат в ръцете си планина от данни и повече информация в реално време, отколкото повечето правителства. Тази информация ще дава шанс на корпорациите да въздействат върху поведението на хората в огромен мащаб.
Масовото разпространение на комуникационните технологии ще означава, че през социалните мрежи гражданите могат да се обединяват и да предизвикват властта с механизъм "направи си сам революция", но също така правителствата ще получат безпрецедентна възможност да следят своите граждани.
Близкият изток и терора
В Близкия изток младежите, започнали Арабската пролет, постепенно ще остаряват, а икономиките в района ще се нуждаят от алтернатива на петрола и газа, защото технологиите ще позволят добива им на други места.
Ако и до 2030г. Иран все още е ислямска репблика и се е сдобил с ядрено оръжие, то Близкият изток го очаква много нестабилно бъдеще. От друга страна, появата на умерени, демократични правителства или пробив в уреждането на израелско-палестинския конфликт може да имат огромни положителни последици.
Ислямският тероризъм може да е приключил до 2030г., но терористите няма да изчезнат напълно, защото държавите може да използват техните групировки, "поради силно усещане за несигурност". Експерти в нишови сфери като кибернетичните системи може да продават опита си на този, който плати най-много, включително терористи, и ще се интересуват не толкова от предизвикване на масови жертви, колкото на създаването на тежки икономически и финансови сривове.
Новите войни
Много е вероятно да има надпревара във въоръжаването за "кибернетични войни" и защита на ключова инфраструктура. не е ясно обаче доколко кебернетичните средства ще променят бъдещето на воденето на война. Военни историци смятат, че ситуацията ще е сравнима с прогнозите от началото на ХХ век, когато се вещае голяма роля за военната авиация, но тя се оказва с по-малък принос за военната победа, отколкото са очаквали ентусиастите.
Промяната в дела на консумацията на средната класа от отделни страни и райони до средата на века.
Потенциалните светове:
"Спрели двигатели" - най-мрачният сценарий с увеличена вероятност от конфликти между държавите; САЩ се затварят в себе си; глобализацията спира.
"Смесване" - най-добрият сценарий; Китай и САЩ си сътрудничат по редица въпросии това увеличава глобалното партньорство.
"Дух, изтърван от бутилката" - неравенствата експлодират и някои държави спечелват много, а други рухват; неравенството вътре в държавите увеличава общественото напрежение; САЩ не са се оттеглили изцяло, но вече не са "световен полицай"
"Без държави" - един свят, движен от новите технологии; водеща роля за справяне с глобалните предизвикателства имат актьори, които не са държавите
"Черните лебеди" до 2030г.
Голяма пандемия - никой не може да предвиди къде и кога би могло да се появи патоген, който лесно се предава по въздуха, убива или води до безпомощност над 1% от заразените и за по-малко от 6 месеца поразява милиони.
Още по-бърза промяна на климата - и без това вече се наблюдават някои драматични и непредвидени промени, а учените не са убедени, че могат да ги прогнозират; рязка промяна в мусонните валежи в Азия, например, може да попречи на района да се изхранва.
Разпад на ЕС - хаотично излизане на Гърция от еврозоната може да предизвика щети 8 пъти по-големи от банкрута на Lehman Brothers и да съсипе бъдещето на ЕС.
Демократичен или рухнал Китай - в следващите 5-6 години покупателната способност на глава от населението може да премине 15 000 долара годишно, а това е нивото, на което се смята, че се предизвиква тласък към демокрация; демократичен Китай може да стимулира подобни промени и другаде, но също така и да стане повече националистичен; икономически колапс на Китай би донесъл шок на глобалната икономика и политическа нестабилност.
Реформиран Иран - един по-либерален режим би могъл да се появи под обществен натиск за край на санкциите и изолацията; отказал се от ядрено оръжие и фоусирал се върху модернизацията си, Иран може да стабилизира Близкия изток.
Ядрена война/кибератака или удар с оръжие за масово унищожение - ядрени страни като Русия или Пакистан и потенциални кандидати като Иран или Северна Корея гледат на ядреното оръжие като компенсация за политическата и икономическата им слабост, което увеличава риска от употребата му. Групировки биха могли да атакуват по интернет или с оръжия за масово унищожение.
Слънчеви магнитни бури - особено мощни изригвания могат да сринат електрическите мрежи и електронни устройства, да извадят от строя спътници.
Самоизолация на САЩ - колапс или внезапно оттегляне на американската сила от света може да предизвика продължителен период на глобална анархия; едва ли някоя от водещите сили би заместила Америка като гарант на международния ред.
Източник dnevnik.bg
Коментари
Публикуване на коментар