Пропускане към основното съдържание

Преговорите при премиера за ски пистите без резултат

Преговорите при премиера за ски пистите без резултат
Все още няма пълно съгласие между еколозите и управляващите по най-спорната точка от промените в Закона за горите - дали да се прави промяна на предназначението на горски територии, когато става въпрос за строеж на спортни съоръжения. Това стана ясно след новата среща при премиера Бойко Борисов в Министерския съвет.


Все пак се оказа, че има леко сближаване на позициите. Представителите на властта в лицето на земеделския министър Мирослав Найденов и председателя на парламентарната комисия по земеделие Десислава Танева принципно са се съгласили с предложението на природозащитниците право на строеж върху горски територии и земеделски земи да се учредява за определен срок само след промяна на предназначението на земите.

"Законът задължава да го продадеш на съответния инвеститор, който е променил предназначението. Ние предлагаме тази възможност да отпадне и тя да му се дава за право на строеж вече с променено предназначение, да се учредява право на строеж за съответен период от време - 20, 30 години, колкото реши законодателят. Собствеността ще остане на държавата, върху нея ще има ограничено, вещно право на строеж и след като приключи ползването, се връща в горските територии", обясни след срещата Тома Белев от организацията „Зелени Балкани“.

По този начин земите няма да се прехвърлят на инвеститорите, както предвиждаше спорният текст на чл. 79 от Закона за горите, уточни той.

Тази идея обаче не беше подкрепена от поддръжниците на облекченията за ски строителството. Филип Цанов от сдружение “Природата за хората и регионите”, което стои зад протестите против президентското вето върху Закона за горите, коментира, че ако предложението бъде прието, това отново ще е своеобразна приватизация. "Това е все едно да си купите апартамент и след 30 години да го върнете на собственика“, посочи той.

Управляващите от ГЕРБ са съгласни да подкрепят ветото на президента Росен Плевнелиев върху Закона за горите, съобщи по-късно за Investor.bg Тома Белев.
Управляващите обаче продължават да поддържат позицията, че конкретни нови текстове от Закона за горите няма да се гледат в Народното събрание, докато не се постигне споразумение между екологичните организации и кметовете, които настояват правителството да не спира инвестиционните проекти в планинските общини.


В тази връзка президентът Росен Плевнелиев коментира, че след наложеното вето се дава шанс на всички организации да намерят разрешение на проблемите без да блокират пътища.

По този повод Андрей Ковачев обясни, че еколозите са готови да направят компромис за строителство без промяна на предназначението на горите само за вече съществуващите съоръжения, за да се извърши необходимата им модернизация. Това според него ще реши проблема със старите лифтове на Витоша.

Междувременно днес се проведе втори контрапротест в подкрепа на спорния Закон за горите. Около 300 жители на общините Сапарева баня и Дупница затвориха за десетина минути главния път Е-79 в района на с. Пиперево, община Дупница.

Протестиращите настояват правителството да не се поддава на натиск и да не спира инвестиционните проекти в планинските общини, защото това ги обрича на безработица и мизерия.

Източник dnes.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.