Пропускане към основното съдържание

Потвърдиха присъдите за трагедията с "Илинден"

Апелативният съд в Битоля потвърди осъдителните присъди за Сотир Филевски и Бранко Баич по делото за потъналия в Охридското езеро кораб "Илинден", с който загинаха 15 български туристи, съобщи БТА, като се позова на адвокати по процеса.



На 5 юли миналата година Основният съд в Охрид призна за виновни двамата подсъдими в процеса. Капитанът на кораба Сотир Филевски и хърватският гражданин Бранко Баич, дал сертификат за годността на плавателния съд, бяха осъдени на по една година затвор.

Двамата бяха осъдени да платят и всички разноски по делото.

Съдът в Битоля счита, че Сотир Филевски не се придържал към наредбите за корабоплаването и лекомислено сметнал, че няма опасност като качва на борда на кораба над 50-те български туристи. Така обаче той нарушил стабилността на "Илинден", като позволил на борда му да има 20 човека над допустимото.

Отново заради неспазване на закона за корабоплаването беше осъден и Баич. Задочно. Според съда и той подходил лекомислено, когато вършил работата си, но според съдебния състав експертът не е издал документ, ограничаващ броя на пасажерите.

Сега възможността, която остава пред страните по наказателното дело е да обжалват пред Върховния съд в Скопие.

Междувременно пред БТА роднини на оцелелите изразиха разочарование от решението на съда в Битоля и заявиха, че ще търсят правата си дори пред международни съдилища.

В ход са вече и исковете по гражданските дела за обезщетения. Очаква се да има отделен иск срещу "Германишер Лойд", чийто служител е бил Баич.

Преди месец още се очакваше семействата на удавилите се в Охридското езеро 15 българи да получат по 4 500 евро от застраховки. Парите все още обаче не са получени, разказаха близки на загиналите.

След като миналото лято основният съд в Охрид осъди на по една година затвор капитана на кораба Сотир Филевски и служителя на германската фирма Бранко Баич, бяха нужни седем месеца, за да стигне делото до Апелативния съд в Битоля.

Източник dnes.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Сериен изнасилвач от Хасково с нервно разстройство

Окръжният съд в Хасково не успя да определи мярката на 29-годишния Теньо Стоилов – Лудия, съобщават от Haskovo.info. Той се държал неадекватно в съда и гледал с широко отворени очи, треперел и не отговарял на въпросите.   Поведението му принудило съдия Маргарита Делчева да спре делото до оказване на спешна медицинска помощ на подсъдимия. Медиците констатирали, че Стоилов има нервно разстройство, и го откарали в болница. Така мярката за неотклонение на 29-годишния хасковлия ще се гледа повторно в събота, когато изтича и срокът на 72-часовото му задържане.   Дотогава психиатрична експертиза трябва да определи дали страда от някакво заболяване и разбира значението на извършеното от него престъпление. Експертизата трябва да отговори и на въпроса в състояние ли е Теньо Стоилов – Лудия, да изтърпи наказание "лишаване от свобода".   В сряда Теньо Стоилов е арестуван за отвличане, побой и изнасилване на 26-годишна жена от Димитровград, извършено предния ден. След като я о...

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Елена Петрова смени оператора Светлин с женен бизнесмен

След като стана известно, че мъжът на Елена Петрова Аристотелис Фотилас й плаща, за да няма актрисата други мъже, новото й гадже я зарязало.