Пропускане към основното съдържание

България отхвърли директивата за единни данъчни правила в ЕС

В деня, в който премиерът Бойко Борисов защити присъединяването на България към пакта "Евро плюс", страната се противопостави на първата евродиректива, произтичаща от него. Това стана в парламентарната бюджетна комисия, която отхвърли предложението на Европейската комисия данък печалба да се изчислява по еднакъв начин във всички страни от Европейския съюз.

Целта е да се намалят възможностите за данъчен дъмпинг, който за много държави в ЕС той е конкурентно предимство. Страната ни обаче ще трябваше да я гласува и без да е член на пакта.

Директивата, чийто характер е задължителен, предвижда да се увeличат и да се унифицират разходите на компаниите и да се признават за данъчни цели, което в крайна сметка ще намали облагаемата печалба и ще принуди държавите с ниски данъци да вдигнат данъците, за да компенсират свиването на приходите.

Освен това се предлага компаниите с поделения в няколко държави в ЕС да избират къде да плащат крайния данък върху печалбата си, който след това да се разпредели в отделните страни според приноса на дъщерните предприятия.

Първоначалната идея на директивата беше да се въведе минимална единна данъчна ставка, но след противопоставяне на няколко държави тя еволюира до горните предложения. В момента международните счетоводни стандарти дават концептуалните насоки във формиране на крайната печалба за облагане, но всяка държава има специфични нормативни особености.

В България например много малко разходи се признават за данъчни цели, което позволява да се поддържа ставката от 10%. Ако страната се съобрази с директивата, ще трябва тя да се начислява върху по-малки печалби и за да компенсира свитите постъпления, в крайна сметка ще трябва да вдигне корпоративния данък.

Началникът на дирекция "Данъчна политика" към Министерството на финансите Людмила Петкова заяви, че предложеният текст ще доведе до загуба на приходи, но уточни, че анализ за размерите на загубите не е направен.

Затова членовете на комисията гласуваха "против" и заместник-министърът Боряна Пенчева заяви, че сега и България ще може да мотивира противопоставянето си с обяснение,че парламентът не позволява директивата да се одобри в този вид.

Експерти на правителството по европейските въпроси заявиха, че това е първият случай, в който България се противопоставя на проект за евродиректива. "Директивите в областта на данъчната политика могат да се приемат само с единодушно съгласие на страните в Европейския съвет.

Поради това противопоставянето на България, ако бъде изразено ясно в Брюксел, ще спре приемането на самата директива", заяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова, която допълни, че днешното решение е окончателно и няма да се наложи гласуване в пленарната  зала.  България ще трябва да представи аргументи за отхвърлянето й и да даде алтернативно предложение.

Два часа по-рано в парламента министър-председателят Бойко Борисов, неговият заместник Симеон Дянков и външният министър Николай Младенов също обясниха, че самият пакт "Евро плюс" няма да наложи вдигане на данъците, няма автоматично да замрази доходите или да повиши данъците и възрастта за пенсиониране.

Борисов обясни, че Европейският механизъм за стабилност, който ще се намесва при ликвидни проблеми на държавите от еврозоната, подобни на тези в Гърция, Ирландия и Португалия, е нещо отделно от самия пакт "Евро плюс". Затова и България няма да участва с вноски в неговия капитал, преди да влезе в еврозоната, нито пък ще гарантира чужди задължения.

Вноски страната ни щяла да започне да прави едва след влизане в зоната и за първите 12 години тя нямало да надхвърлят 300 млн. евро, тъй като БВП на глава от населението е под 75% от средния за еврозоната.

Опозиционните партии пък се притесниха, че дори и при това положение пактът може да забави икономическото развитие на България, и поискаха подкрепата ни да се обвърже с ангажименти за влизане в чакалнята на еврозоната - механизмът ERM2. Финансовият министър Дянков заяви, че пактът е бил подкрепен безусловно, а когато България си свърши работата по укрепване на финансовата дисциплина, щял да лично да настоява за приемане в механизма.

Борисов заяви, че доходите също нямало да се замразяват и да се обвързват с нарастването на производителността, тъй като положението в България налагало още много години ръстът на доходите да изпреварва нарастването на производителността. По отношение на пенсионната възраст Бойко Борисов заяви: "Ако броят на пенсионерите е голям дори без да участваме, ще се наложи пенсионната възраст да се вдигне."
На въпроса за корпоративния данък Симеон Дянков заяви, че България е настоявала и е било прието преките данъци да си останат прерогатив на всяка страна членка, поради което няма опасност начинът за изчисляване на данък печалба и неговата ставка да се променят.

Източник dnes.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.