Имало цяла верига на заговор, а обемът информация бил огромен
На въпрос дали от целия пакет данни може да се пресее информация за суми или имена на българи, които имат такива офшорни сметки, Стефан Кандеа обяснява, че „целият набор информация се отнася до компании, не до банкови сметки”.
„Системата работи паралелно. Хората регистрират предприятия в тези офшорни зони, след което разкриват банкови сметки на името на тези компании във финансови центрове като Кипър, Швейцария, Обединеното кралство или САЩ. Цялата информация не стои на едно и също място. Има няколко десетки български имена, но пак казвам, има много компании. Някои (хора) например откриват компании, да речем в Кипър, но като отидете в Кипър, разбирате, че зад тази компания стои, друга, която е регистрирана в Лихтенщайн или на друго място. Има цяла верига на заговор и не можем просто да кажем това са всички българи или това са всички румънци, замесени в това”, разказва румънският журналист.
Според Стефан Кандеа понякога става въпрос за „хора които използват „активи” от България, но има и хора, които са българи, но не използват българското си гражданство, какъвто е случаят с всяка друга страна”.
Румънският журналист уточнява, че обемът информация е огромен и ще отнеме седмици, дори месеци, докато бъде обработен напълно, но най-ранните резултати могат да се очакват в близките седмици.
Информацията, с която борави Международният консорциум на разследващите журналисти се съдържа в хард-диск с 25 гигабайта памет. Пакетът данни съдържа имена на акционери в офшорни компании и др. предприятия, сред които има известни имена като близък приятел на френския президент Франсоа Оланд, бивш финансов министър на Монголия, президентът на Азербайджан Илхам Алиев и цялото му семейство и др.
Източник dnes.bg
Коментари
Публикуване на коментар