Пропускане към основното съдържание

Средната възраст на българите вече надхвърля 42 години

Националната стратегия за демографско развитие на България
Министерството на труда и социалната политика ще представи днес пред Министерски съвет отчета си по изпълнението на Националната стратегия за демографско развитие на България през 2011 г., както и плана си за мониторинг на актуализираната стратегия до 2020 г.


Тенденцията на продължава да бъде най-острият демографски проблем на страната ни и с приоритет в националната стратегия. Средната възраст на българите не спира да расте от 1995 г. насам, когато е била 38.9 години. През 2001 г. тя е достигнала 40.4 години, а през 2010 г. – 41.9 години. За 2011 г. средната възраст в България вече е 42.7 години.

С тези темпове на застаряване, делът на възрастните хора у нас ще се е увеличил с над 30% до 2050 г., сочи прогноза на Националния статистически институт. Това ще има тежки последици върху много аспекти на икономиката и социалното състояние на България и особено върху публичните финанси.

Освен застаряването, съществени демографски проблеми са и намаляващият брой на населението и отрицателният естествен прираст, които се потвърдиха и от последното национално преброяване през 2011 г. В периода 2001 - 2011 г. българите в страната са намалели с над половин милион и вече са по-малко от 7.365 милиона.

Тогава от НСИ обясниха, че намаляването на населението се дължи основно на това, че родените са по-малко от починалите, а не толкова на емиграцията. За последните десет години 193 хил. българи са отишли да живеят в чужбина.

Източник dnevnik.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.