Посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик даде висока оценка за работата на бургаската рафинерия.
Днес той бе гост на "Лукойл Нефтохим Бургас" и разгледа комбината, придружаван от Валентин Златев – шеф на Управителния съвет на дружеството, както и от кмета на града Димитър Николов.
На няколко пъти Уорлик посочи, че компанията е сред най-уважаваните както в България, така и по света, но и в САЩ, където Лукойл също оперира.
Той добави, че днешната обиколка му е дала възможност да се запознае пряко с работата на комбината. Още повече че научил как "Лукойл Нефтохим Бургас" е най-големият частен работодател и плаща високи данъци, които допринасят за икономиката на България.
На въпрос дали не се притеснява от упреците към рафинерията, че е монополист у нас, Уорлик каза, че по отношение на диверсификацията на предприятието – това е от компетенцията на българското правителство.
Отговора на посланика за монопола допълни и Валентин Златев, който каза, че никой не е забранил в България да има и още една рафинерия.
"Строежът на нефтокомбината си е заварено положение. Така че самата сделка при приватизацията е била в условията на естествен монопол. Ние не забраняваме да се построят още рафинерии в България. Никой на може да обвинява „Лукойл”, че се бори за монопол, при положение че е заварил това положение и не ограничава възможността да работят и други рафинерии. Ако не се лъжа, 3 или 4 има други такива. Второ, всеки може да внася. Въпрос е на конкурентоспособност и на цени", допълни той.
Златев бе попитан и за хода на монтирането на измервателни уреди в предприятието.
Той поясни на журналистите, че наредбата се изпълнява и в момента, но има технически срок за довършване.
"Единствено е наложена промяна в срока и в количеството на измервателните уреди, които трябваше да се монтират на нефтения терминал. За там митницата има друго виждане", каза още Златев, но поясни, че за завода уредите ще се монтират до края на годината.
"Всичко останало са свободни приказки. Ние ще изпълним всички закони, които трябва", категоричен бе той.
В края на миналата седмица главният инженер на рафинерията Илшат Шарафутдинов обяви, че 30% от исканите по закон измервателни уреди вече са поставени в "Лукойл Нефтохим".
27 милиона долара ще са необходими, за да бъдат поставени всички измервателни уреди, пресметна тогава той.
Драмата около "Лукойл Нефтохим" се разигра в края на миналия месец, след като по заповед на шефа на митниците Ваньо Танов бе отнет лицензът на "Лукойл" за управление на данъчен склад.
Впоследствие съдът върна лиценза и рафинерията започна отново да произвежда горива.Източник dnes.bg
Коментари
Публикуване на коментар