Пропускане към основното съдържание

Най-интересните теми от прегледа на печата за днес, 4 юни

Най-интересните теми от прегледа на печата за днес, 4 юни
"Преса" обявява: "52,5 на сто от гражданите не искат касиране на вота".

Вестникът се позовава на резултатите от изследване на агенция "Сова Харис", направено от 24 до 28 май.


56% от сънародниците ни смятат, че главният прокурор трябва да поиска имунитета и на Бойко Борисов. 68 на сто от хората са убедени, че решението на Сотир Цацаров да поиска имунитета на Цветан Цветанов е правилно.

Политическият лидер, който получава най-висок рейтинг - от 27,7% - е Сергей Станишев. С 27,5% го следва Бойко Борисов. Институцията, която се ползва с най-голямо доверие, е президентската.

"Сега" посочва очакванията на обществото, свързани с новия кабинет, задавайки въпроса: "А вие какво правителство очаквахте?"

След като 25 години корупция и "калинки" са хранителната среда на властта, защо очакваме да се появят министри професионалисти, честни, опитни, млади, независими?

13-тото българско правителство след старта на демократичните промени е факт. В момента най-вълнуващият обществен дебат е колко ще издържи правителството, като прогнозите са за краткотрайност, най-много до европейските избори догодина.

Хоризонтът на мандата е важен, но по-важно е какво има да решава то приоритетно. Задачите са ясни: мерки срещу нарастващата бедност, социални политики, ценова - по отношение на тока (иска се от уязвими групи, наетите лица, т.е. повечето българи); противодействие на изкуствените монополи, насърчаване на електронни услуги (в подкрепа на бизнеса); да не загубим 750 млн. лв. по оперативните програми тази година и да подготви документацията по следващия програмен период на ЕС (ясно защо).

Има и ред други задачи (демография, изборен процес, вътрешен ред), но най-неотложни са икономическите, а тестът за издръжливостта на правителството ще бъде предстоящата зима.

Орешарски ще воюва на много фронтове и ще плаща цена за свои и чужди грешки.

"Калинките" сами напускат земеделието", споделя пред "24 часа" министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков.

"Необходимо е да защитим българската продукция от вноса. Земеделците трябва сами да вземат европарите и да не даряват с тях разни консултанти", е становището му.

Професорът доразвива своите виждания пред "Стандарт", изразявайки категоричено намерението си: "Ще защитим родните плодове и зеленчуци. Искам в края на мандата хората да вярват, че от земеделска работа се печели!"

"БСП вкарва държавата в частните училища и болници". Първата седмица на новите министри завърши с някои смели, дори неприложими идеи за реформи в поверените им ресори. Общият им знаменател е засилването на ролята на държавата, коментира "Сега".

Здравният министър Таня Андреева е поредният, който ще се опита да вкара ред в създаването на нови болници и във финансирането им, но с вече удряли на камък идеи. Тя ще настоява да се обвържат разрешителните за дейност и регистрация на лечебните заведения с това дали има нужда от тях в съответните райони.

Подобен подход обаче трудно ще мине, тъй като веднага ще бъде атакуван с противоконституционно ограничаване на частната инициатива. Сходно изказване за своята област направи и просветният министър проф. Анелия Клисарова. Тя вкара в приоритетите си чувствителна за левицата тема - финансирането на частните училища. Проектът за училищен закон на ГЕРБ предвиждаше и те да получават държавна субсидия от 2016 г.

"Мисля, че трябва да се затегне режимът за нови частни училища, трябва и да се направи проверка на съществуващите. Не искам да има изключително много частни училища с ниско качество", каза проф. Клисарова през почивните дни.

От друга страна, тя признава, че щом родителите, избрали частното образование, плащат данъци, би било редно държавата да дава средства и за техните деца. Притесненията й са субсидията да не доведе до бум на частни училища със съмнително качество.

В интервю за "Труд" министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов очертава стратегиите за ръководене на своето ведомство, които изразяват приоритетите и акцентите на социалната сфера днес.

"Най-важното е социалните мерки да не се вземат без участието на гражданите. Подготвя се промяна в нормативната уредба за целевите помощи за отопление, за увеличаване на еднократната помощ за първолаци, за увеличаване на обезщетението за втората година от майчинството. Необходим е още един прочит на цялата система за пенсионно осигуряване. В ЕС не вдигат едновременно и стаж и възраст за пенсия", подчертава министърът.

"Цветанов да се оттегли от политиката, ако държи на името си", призовава от страниците на "Монитор" Атанас Мерджанов, секретар на ПГ на "Коалиция за България".

"Информацията за частното ГДБОП е шокираща", допълва той.

"Телеграф" пък цитира Григор Здравков от легия "Антимафия", според когото: "Борисов и Цветанов са контролирали трафика на дрога, а бившият шеф на ГДБОП е укривал сигналите за това".

Източник dnes.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

Коледни стихотворения за деца

Елхичке зелена, в гората родена, с дъх чуден на прясна смола и с тънички листи тъй нежни и чисти, на гости при нас си дошла. ............

Пожелания за имен ден

Честит имен ден! Ти знаеш,че малко мисля и много говоря. На днешния ден обаче мислих дълго-о и го измислих: Наздраве, да ти е живо и здраво името!

Имената на джуджетата на дядо Коледа

Счита се, че коледните помощници или повече известни като коледните джуджета на дядо Коледа , произхождат от скандинавските домашни гномчета, познати още от езическата епоха. Съществува поверие, че домашните гномчета пазят дома от злото и са услужливи към хората, които заслужават добро отношение, но към останалите те могат да бъдат изключително зли. В средата на ХIX век скандинавските писатели създават нов образ на познатите гноми - коледни елфи, които правят пакости, но имат добри сърца. Колкото по-популярен става празникът Коледа, толкова повече се пише за елфите и се описват като верни приятели на дядо Коледа.