Законът "Кунева", както бе наречен, не бе приет миналата година от парламента и сега кабинетът предлага отново допълнен вариант.
Документът предвижда създаването на Бюро за борба с корупцията. Депутатите обаче са против правителството да назначава ръководството на бъдещето Национално бюро за борба с корупцията и срещу идеята да се приемат анонимни сигнали.
Междувременно се стигна до компромис парламентът да назначава ръководството на бюрото, а анонимните сигнали ще имат предварителна проверка. Това пак не се хареса на депутатите. Те поискаха гласуването на шефовете на бюрото да става с квалифицирано мнозинство и да няма предварителна проверка. Кунева обясни, че за първото има ограничение на конституцията, а идеята за предварителната проверка е взета от практиката в прокуратурата.
Меглена Кунева обясни, че с въпросното бюро няма да има увеличаване на администрацията, а напротив ще се стигне до нейното оптимизиране. Тя уточни, че бюджетът на бюрото ще е приблизителен сбор от бюджетите на съществуващите институции за борба с корупцията.
От своя страна тя даде пример със страните Полша и Словакия и техните бюра за борба с корупцията. Същевременно тя похвали дейността на сега съществуващия орган за борба с корупцията в лицето на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ).
Само тази година комисията има отнето имущество за 8 милиона лева. Бюджетът на КОНПИ за година е 6 милиона лева. Меглена Кунева заяви, че ако КОНПИ разполага с повече инструменти и механизми, то и резултатите й ще бъдат по-добри.
Вицепремиерът още веднъж подчерта, че ако препоръките на ЕК бъдат адаптирани към българското законодателство, то тогава ще падне механизмът за проверка и ще се гарантира влизането на страната в Шенген. Според Меглена Кунева това би означавало повече инвестиции в страната ни.
България е критикувана от ЕК за липсата на напредък в борбата с корупцията.
Източник news.bg
Коментари
Публикуване на коментар